Bildirimler
Tümünü temizle

Ben istiyorum ama ailem istemiyormuş!  

  RSS

ucube
(@ucube)
Active Member
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 5
15/06/2020 12:39 pm  

Polis olmak istemiştim ailem istemedi. Sonra (kendilerine itiraf etmem ama) ben de iyi ki farklı meslekleri değerlendirmişim dedim. Ben kendimden eminim yazılım mühendisliği okumak istiyorum ama aileme anlatmıyorum. Beni kendi istedikleri mesleklere zorluyorlar. Psikoloji bunlardan biri. Banane milletin derdinden modunda yaşarken ne kadar işe yararım.

Derslerde başarılı olurum belki okuluda bitiririm hatta zorlasam tıp falanda kazanabileceğime inanıyorum da istemiyorum arkadaş istemiyorum. Ailemi nasıl ikna ederim? Onlara göre "bilgisayarla evliyim" onlarda "kaynana-kayınpeder" tripleri içerisinde. Bilgisayardan şimdiye kadar ne fayda gördüğümü soruyorlar ben ufak tefek yazılımlardan ve sair kazanıyorum ve seviyorum da. Yaşım 17 ve ben bence bu işi başabilirim. İşte bulacağıma hatta daha da iyi kazanacağıma ve severek yapacağıma da inanıyorum.

Ama ailem yazılım mühendisliğini kendi okuyacakmış gibi bana trip kasıyor... Sonuç olarak nasıl ikna ederim onları?


Alıntı
Muhammed SONER
(@ms)
Üye Yönetici
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 18
15/06/2020 3:43 pm  

Her şeyden önce ailenle iletişiminin bir çatışmaya dönmemesi için dikkat etmelisin. Bundan sonra alacağın kararda, elbette ister istemez ailenin de etkisi olacaktır. Ancak ilgi, yetenek ve değerlerin gibi faktörleri de gözeterek uyumlu bir meslek seçimi yapman senin için doğru ve olması gereken.

Fakat ailenle seçilecek meslekten önce, onların istedikleri mesleklerde neden ısrarcı olduklarının nedenlerini ve kendi istediğin yazılım mühendisliğinin özelliklerini ailenin senin geleceğin için duyduğu kaygıları dikkate alarak anlatmalısın. Bu alandan fayda göreceğini düşünmemeleri sanıyorum ki birçok kişinin bilmediği gibi yazılım mühendisliğinin avantajlarının farkında olmamaktan kaynaklanıyordur. O yüzden bu konuda onlara yardımcı olman, aileninde gönlünün alındığı bir tercih yapmanı sağlayabilir.

Yine gelişmeleri ve sorularını bizimle paylaşırsan gelişmeleri birlikte değerlendirebiliriz.

Her şey olmaya kalkan insan hiçbir şey olamaz (Irvin Yalom).


CevapAlıntı
Paylaş: