Bildirimler
Tümünü temizle

Bıktım her şeyden ve sınavlardan  

  RSS

ceren3535
(@ceren3535)
New Member
Katılım : 8 ay önce
Gönderiler: 3
03/07/2020 1:59 pm  

artık yarış atı muamelesi görmekten bıktım. üni sınavım da iyi geçmedi. ne üni ne sınav ne de meslek yaşamdan soğudum resmen. mandıra filozofunun kafasını yaşamak isterdim ama bu yaşama özgürlüğüm bile yok. ne yapacağımı bilmiyorum yeniden ders çalışmak zorunda mıyım şimdi bir sene daha. yada isyan mı etmeliyim herkese ve her şeye! sadece şunu çok iyi biliyorum bıktıııııım!!!


Alıntı
soyaltin.a
(@soyaltin-a)
Üye Psikolojik Danışman
Katılım : 9 ay önce
Gönderiler: 3
05/07/2020 11:51 am  

Merhaba Ceren, öncelikle geçmiş olsun. Üniversite sınavı çevren için ve hatta senin için çok önem atfedilen bir konu olabilir. Fakat bu sınav her ne kadar önemli de olsa, senin sağlığın ve ruh sağlığından daha önemli değil.

Yorucu bir süreç geçirdiniz, yıprandınız ve neticesinde de böyle kötü (en azından sana göre) bir tablo ortaya çıkması ayrıca canını sıkmış olmalı. Fakat tüm bunlara rağmen şartların elverdiği ölçüde kendini kısa bir süre dinlendir. En azından zihnen dinlendirecek işleri yapmayı tercih et. Bu senin için yararlı olacak ve iyi hissettirecektir.

Bu bir haftalık dinlenme sonrasında ise "yeniden ders çalışmak zorunda mıyım" yada "ne yapmalıyım" konularını düşünerek yavaş yavaş önümüzdeki sene için bir karara varabilirsin. Bu sene beklediğini elde edememe nedenlerini değerlendirir ve ona göre tecrübelerini pratik hayatın yararı için kullanabilirsin.

"Herşeyden bıkmış" hissetiren bu duygudurumun devam ederse ve artıyorsa lütfen bir uzmandan da destek almayı ihmal etme. Sağlıklı günler dilerim.


CevapAlıntı
ceren3535
(@ceren3535)
New Member
Katılım : 8 ay önce
Gönderiler: 3
06/07/2020 11:52 am  

@soyaltin-a çok teşekkür ederim böyle bir ilgi ve cevap umarak yazmamıştım. keşke bahsettiğiniz gibi dinlenme şansını çevremde bana tanısa... sürekli ne yapacağımı neler olacağını sorup duruyorlar. bilmiyorum ama ne olacaksa olsun bu lanet sorgularınızdan kurtulayım yeter diyemiyorum. belki onlara da haksızlık yapıyor olabilirim ama bunaldım. bir şeyler soran kimselerin seslerini hatta hiç kimseyi istemiyorum. artıyorsa demişsiniz ya evet sanki hep daha kötüye gidiyorum yada gidecekmişim gibi hissediyorum bilmiyorum. her şey belirsiz. ben artık bu belirsizliğin bedelini ödemek istemiyorum. biraz kafamı dağıtmak için zorlayacam ama bir doktora gider miyim bilmiyorum. belki de gitmeliyim sizin gibi bir doktor belki bana iyi gelebilir bilmiyorum ama inanır mısınız iyi olmak için bile çaba harcamaya gücüm kalmamış gibi hissediyorum.


CevapAlıntı
soyaltin.a
(@soyaltin-a)
Üye Psikolojik Danışman
Katılım : 9 ay önce
Gönderiler: 3
07/07/2020 11:57 pm  

Rica ederim, umarım söylediklerimle senin için bir şeyler yapabilmiş oluyorumdur.

Evet çevremizin bize yaklaşımlarını beğenmesek de böyle durumlarda çok fazla çevremizin bize yaklaşımlarını değiştirmemiz mümkün olmuyor. Ancak özellikle ailenizle şuan hissettiğiniz bunaltıcı duygularını konuşmanız ve düşüncelerinizi bana anlattığınız şekilde açıkça (ama öfke ve kızgınlık gibi iletişimi bozacak tepkilerden arınık şekilde) ifade etmeniz yararlı olabilir. Ailenizle görüşmenizin "ayaküstü" bir ortamda yada bir etkinlik yaparken (TV izlerken, temizlik yapılırken ve sair) değil, özel olarak ailenle konuşmak istediğin ciddi ve samimi bir ortamda olmasına özen gösterebilirsin. Aksi halde genelde bu yöntemin yararlı olmadığı sanılıyor.

Sizin için şuan belirsiz görülen bu durumlar birçok kişi için belirsiz olarak can sıkıcı dönemler olarak yaşandı. Ben de bu süreçten geçerken belirsizliklere canını sıkan herkesten biriyim. Ama bu belirsizlikler zamanla belirmeye mecbur kalacak ve her şeyden önce bu durumun geçici olacağını unutmamanın tesellisinden mahrum kalınmamalı. Uzman desteği konusunda ise size kesinlikle katılıyorum ve bu süreci en iyi şekilde geçirmeniz için ruh sağlığı uzmanları etkili bir destek sağlarlar.


ceren3535 beğenme
CevapAlıntı
ceren3535
(@ceren3535)
New Member
Katılım : 8 ay önce
Gönderiler: 3
08/07/2020 5:25 pm  

@soyaltin-a gerçekten çok teşekkür ederim size. en azından şuan ilginiz bile beni iyi hissettirdi ama tavsiyelerinizi de unutmayacağım ve dikkate alırım. böyle bir fırsat vermeniz bana çok iyi geldi.


CevapAlıntı
Paylaş: